WordPress.com kullanıcıları için destek forumları hakkında yardım

• Yeni başlayanlar için yararlı olabilecek bilgiler.

Kaynak: http://en.forums.wordpress.com/topic/7-things-to-know-before-posting-in-wordpresscom-forums?replies=1
    WordPress.com forumlarına yazmadan önce bilmeniz gereken 8 temel konu

1. Lütfen WordPress.com bloguna sahip olduğunuzdan emin olun
    Forumlarda her gün en azından bir tane WordPress yazılımını kullanarak kendi bloglarını barındırmakta olan kullanıcılardan başlıklar açılmaktadır. Eğer siz de WordPress yazılımını kullanarak kendi blogunuzu barındırmakta iseniz, sorularınızı WordPress.org forumlarına yöneltmek zorundasınız. Eğer blogunuz WordPress.com tarafından barındırılmakta ise doğru yerde bulunmaktasınız.

2. Kullanıcı isminizi blogunuz ile ilişkilendirmek:
    Yönetim panelinizden -> Hesabım -> Profil düzenle -> seçerek ‘İletişim Bilgisi’ bölümünde yer alan İnternet sitesi kısmını blog adresiniz ile kaydedin.
    Böylece forumlarda okuyucular sizin adınıza tıkladıkları zaman blogunuza direkt olarak erişebilirler. Yönelttiğiniz sorunları blogunuzu inceleyerek görebilir en verimli şekilde size yönlendirici cevaplarını verebilirler.

3. Lütfen öncelikle SSSi da arama yapın
    WordPress’in SSS blogu ve sabit bir SSS forumu bulunmaktadır. En azından sabit SSS forumuna göz atmalısınız, çünkü eğer temel bir blog sorunu ile karşı karşıya iseniz cevabınız halihazırda bu blogda sizi beklemektedir. SSS Sen yapışkan en az göndermeden önce, okumalısınız. Ben SSS blogunu kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bünyesinde bir arama fonksiyonu bulunmaktadır.

4. Lütfen önceki forum başlıklarında arama yapın
    Eğer SSS’de tatmin edici bir cevap bulamazsanız, blog sorununuzun daha önce yaşanmış olması büyük bir olasılıktır, zaten bu nedenle tüm geçmiş forum başlıkları gelecekte kullanıcılara eğitim amacıyla asla silinmektedir. Çok değil, arama motorunu kullanarak forumlarda yapacağınız üç arama denemesi sonucunda sorununuza cevabın yer aldığı forum başlığına ulaşabilirsiniz. Arama sırasında anahtar kelime seçimine dikkat etmelisiniz. Çok popüler ve çözümlenmiş bazı bazı başlıklar kapatılmış olabilir.

5. Lütfen kibar olun
    WordPress forumlarda mutlaka kibar olunması gerekmektedir.. Siz kibar olursanız gönüllü olarak bu platformda yer alan kişiler de size karşı kibar olacaktır. Kibarlık sorunuzun çözümünden sonra yazacağınız bir teşekkür yazısı için de geçerlidir, çünkü forumlarda sadece iki kişiden biri unu yapmaktadır. Eğer sorularınıza kaba bir yanıt alırsanız bunu üzerinize almamalısınız çünkü bu genellikle kişisel amaçlı yapılmamıştır. Siz sadece kibarca yanıtlayın. Gönüllüler buna değer verecek ve ileride size daha iyi yardımcı olarak hatırlayacaklardır.

6. Lütfen kesin ve açık olun
    Forumlarda yardım istemekte olan bir çok kişi çoğu zaman kendi sorunlarını açık ve kesin olarak tanımlamaktadırlar. Bu onların blog sorunlarının çözüm sürecini uzatır. Çünkü gönüllüler öncelikle sorunu anlamak için uzun zaman harcamak zorunda kalmaktadırlar. Eğer İngilizce dili nedeni ile sorununuzu yöneltemiyorsanız, uluslararası forumları ziyaret etmenizi öneririz.
    Lütfen blogunuza ya da sorun teşkil eden blog yazınıza bağlantı vermeyi unutmayın.

7. Lütfen forumlarda çoğunlukla gönüllülerin yer aldığını unutmayın
    Bazı kullanıcılar forumların WordPress yetkilileri tarafından yönetildiğini düşünmektedirler. Bu doğru değildir; aslında, destek sorularının çoğu gönüllüler ve gönüllü moderatörler tarafından yanıtlanmaktadır. WordPress forumları gönüllü sistemi üzerinde çalışmaktadır. İngilizce forumlardan bazen, WordPress çalışanları müdehalede bulunur. Eğer doğrudan WordPress personeli ile iletişim kurmak istiyorsanız, http://support.wordpress.com/contact/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Destek birimi çalışma saatlerinde sizin sorunuzu mutlaka okuyacaklardır ancak bir cevabı garanti edemezler. Sonuç olarak blog sorunlarınız için en verimli adres forumlardır.

8. Lütfen WordPress.com’un ücretsiz bir blog servisi olduğunu unutmayın
    Forumlarda şikayet edip sanki bu servis için para ödemişçesine farklı konularda talep sıralayan kişiler bulunmaktadır. Her ne kadar CSS özelleştirilmesi, alan adları gibi paralı yükseltmeler bulunsa da wp.com ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Bu nedenle sorularınızı ve sorunlarınızı kibarca yöneltmelisiniz. Elbette taleplerinizi özgürce yöneltebilirsiniz ancak cevaplara da saygı duymalısınız. Öte yandan taleplerinizden vazgeçmeyerek diğer kullanıcılar ile WordPress yetkililerini ikna edebilirsiniz.

Yardım istediğim blog (yalnızca oturum açmış kullanıcılar tarafından görülebilir).

• ‘WordPress.com kullanıcıları için destek forumları hakkında yardım’ konusu yeni yanıtlara kapalı.