Özürlük..!

• Selamlar.. Ben WP kullancıları arasına henüz katıldım.. Ben biraz eleştiride bulunacağım. Bilmem katılacakmısınız..

İlk işim bir tema seçtikden sonra, o tema üzerinde ufak modifikasyonlar yapma isteği oldu.. Ancak CSS yükseltmeyi satın almam gerektiği şeklinde bir uyarı alıyorum..

Ben diğer blok sitelerinde de üyeliklerim oldu. Uzun süredir bloklarla uğraşmaktayım. Diğer blok sitelerinin üyelerine verdiği yetkileri nedense wp de göremedim. Zaten paramız olsa, bu tip yöntemlerle uğraşmadan kendi özel domainmizi alarak kendi sistemimizi geliştirirdik değil mi?

Peki sorum şu: Rakiplerinin kullanııcılarına açık kod vererek sunduğu bu özğürlüğü, bu rekabet ortamında neden WP de göremiyoruz? Ben görünüme önm verem ve zor beğenen birisiyim. WP logosu ve standart temaları hoş göründüğü için seçtim ama bu uyğulamsı açıkcası beni soğuttu.. Bir çok işe yarayan özelliği ücrete tabii..

Yardım istediğim blog (yalnızca oturum açmış kullanıcılar tarafından görülebilir).

• oncelikle hosgeldiniz,

WordPress acik kodlu bir yazilim. WordPress.com ile ornegin blogger’i karsilastiran yazilara internette ulasabilirsiniz, http://rob.orangejack.com/2006/03/02/comparing-bloggercom-to-wordpresscom/

burada tekrar etmeye pek gerek yok ama WordPress’in ucretsiz olarak sunduklari seylere suradan goz atabilirsiniz:
    http://en.wordpress.com/features/

ornegin benim icin, WordPress guzel ve temiz temalar sunmasi, blog yazilari harici sayfalar yaratmaya olanak tanimasi, istatistikler sunmasi, spam’den korumasi ve en basta mukemmel bir destek sistemine sahip olmasi nedeni ile tercih sebebidir.

elbette kullandikca WordPress’in artilarini ya da eksilerini gorebilirsiniz. gorunum sizin icin en onemli kriter ise ve WordPress’in temalari yetersiz geliyorsa baska bir patformda blog acmalisiniz.

• Yha evet mesela en basitinden bir örnek veriyorum : Bir embet kodu yapıştırıyorum ama WP bunu kabul etmiyor. Ben ce haklısın deepfly02 …

• Bu arada konu başlığında yazım yanlışı yaptığımı fark ettim.. Kusura bakmayın. Doğrusu şu: Özğürlük..

Ben eskiden blogger kullandım. Hatta google tabanlı bir desteği olması onu ne kadar rakiplerinden farklı kılsada, ben çok benim için çok fena eksiklikleri var:

Bunlardan birisi mesela sayaç. Blogger, Google’nin diğer tüm hizmetleri ile bütünleşik (entegre) olmuş değil. AdSense dışındaki servislere henüz Blogger kontrol panelinden ulaşamıyoruz. Oysa Blogger Webmaster Central, Gmail, Analytics gibi servisler bütünleşik çalışsa ne güzel olur değil mi? Bunlar aklıma gelenler..

WP eksiklerini siz ilğililere dememe gerek yok, zaten farkındasınız olayın.

Ben şimdiye kadar olaya en güzel yaklaşan (bana göre) sistemin blogcu.com olduğunu gördüm.. Neden: Kullandığım sistemller içerisinde bana neredeyse tüm hizmetleri ÜCRETSİZ bir şekilde sundu.. Olmayan özelliklerede editlenebilir şablon açık html kodları sayesinde rahatlıkla kullanılabiliyor.. 10 taneye yakın blogcu dan blok açtım.. Neredeyse herbirinde yeni birşeyler keşfettim ve gelişime ve özğürlüğe bu kadar açık çanak tutuyor olmasını takdire şayan gördüm. Üst kısımdaki blogbar olayı hariç..bu blogbar ın editlenmesine hiç tahamülü yok blogcu.com un. O kadar da olsun. Ama özelikle şablon içerisinde istediğin yeri istediğin gibi değiştirebilirisin.. Tek yetersiz kalan kısmı bana göre hali hazırdaki şablonlarıdır.. Ama bu çokda sorun olmuyor, çünkü istediğin gibi editlenebiliyor.. Aslında bu konuda daha uzun makale yazabilrim..

Ben WP den neden üyelik aldım: Hali hazırdaki şablonları hoşuma gitti.. Birazda ben editlersem daha iyiyi yakalayabileceğimi düşündüm.. Ama dediğim gibi böyle olmadı..

Bunu neden yazdım: WP tabandan gelen yada gelebilecek olan istekleri dikkete alırlarsa, ulaşabilecekleri kitle çok daha büyüyecektir.

Domain uzantısı olarak zaten seni seçmişim ve bunu editlemem mümkün değil.. O halde bırak özğür kalayım kardeşim değil mi??

• guzel bir karsilastirma yapmissiniz. blogger’daki google destegi benim icin bir dezavantaj her nekadar benim de blogger’da bir blogum var olsa da.

WordPress.com modifikasyonlarinin kisitli olmasinin bir nedeni var o da guvenlik. acikcasi ben wordpress.com bloglarina tikladigimda oradan buradan acilan pencereler vb ile karsilasmak istemem.

WordPress.com blogs are hosted for no charge. You cannot add or modify any PHP on WordPress.com. If you could, we would have no security. Javascript and CSS editing are also restricted for security reasons.

CSS’de bu anlamda guvenlige zarar vermeden yani html modifikasyonundan cok sadece gorunum amaci ile bazi kurallari degistirmeye yariyor.

HTML cannot be modified by Custom CSS. PHP cannot be modified. Existing CSS cannot be edited but rules saved in the CSS Editor can override existing rules.

bu arada CSS yukseltmesini almak isteyenler icin uyarilar arasinda bir tanesi dikkatimi cekmekte. copy paste yaparak CSS duzenlemesi mumkun degil bu yuzden oncelikle CSS duzenlemesini ogrenmek gerekiyor.

buna ek olarak html bilgisine sahip ve bu tip modifikasyonlara ihtiyac duyanlar zaten kendi bloglarini WordPres.org ile kurabiliyor.

If you require your own HTML or PHP, including themes and plugins not available on WordPress.com, you must install software from WordPress.org on a web server.

• ‘Özürlük..!’ konusu yeni yanıtlara kapalı.