Метки » политика

(ВИДЕО) Николовски на одбележувањето на 17-годишнината од смртта на претседателот Трајковски во Ротмиље, БиХ: Визијата на Трајковски се остварува

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, составена од заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска присуствуваа во Ротмиље, Босна и Херцеговина, на одбележувањето на 17-годинишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски. ещё 40 слов

Вести

ВИДЕО | Брат Љубе му се обрати на Мијалков: Плови Саша…

„Ме радува фактот, што вистината секогаш излегува на виделина, затоа што, уште еднаш се докажа дека Обединети за Македонија не излезе од ВМРО, а излезе од ДПМНЕ. ещё 131 слово

Политика

Пресуда за „Таргет-Тврдина“: 12 години затвор за Мијалков, 4 за Јанкуловска, вкупно 55 со останатите обвинети

Со образложението дека никој не е недопирлив поранешниот директор на тајната полиција Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за предметот „Таргет-Тврдина“ кој се однесува на седумгодишното масовно прислушување и уништување на опремата.  ещё 218 слов

Вести

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, објави нови инвестиции во државава, на седницата за пратенички прашања во Парламентот

Премиерот на Фејсбук: «На денешната седница за пратенички прашања, најавив нови инвестиции и отворање нови работни места во Северна Македонија. Во Неготино купена е фабрика за кабли којашто не работеше години и години, од турска компанија за 6,5 милиони евра; Дрекслер Мајер најавија инвестиција во Куманово за нови 2.000 вработувања и нов погон во Кавадарци; Кромберт и Шуберт доби цела нова линија на „Мерцедес“, којашто ќе значи ангажман на 1.600 работници и бараат локација за нова фабрика во државава; Со 9 други компании во моментов преговараме за да инвестираат.Дополнително, со развојната компонента на петтиот пакет економски мерки, се јакнат приходите на фирмите, се зголемува извозот, се отвораат погони и нови работни места, се зголемува иновативноста на компаниите и компетитивноста на нашите прозводи во светот.»

Вести

Кузница России

Уральский регион является важнейшим экономическим местом, где остается развитая промышленность и куда пытаются проникнуть иностранные компании. Где связывается вся инфраструктура, от которой зависят поставки в Сибирь и на Запад. ещё 1 919 слов

Политика

Заев во фабриката за акумулатори „ТАБ МАК“ Пробиштип: Се зголемува производството за извоз, пред нас е фаза на економски раст

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши, заедно со градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов ја посетија словенечката фабрика „ТАБ МАК“ за оловно-киселински акумулатори во Пробиштип. ещё 128 слов

Политика